Sub Committees and Members

GOVERNING BODY MEMBERS

The term of office for all members of the Governing Body is four years.

NAME OF GOVERNOR STATUS
MEMBERS  
Mrs Joanne Bradbury (Chairman) Deanery Synod (appointed 18/05/2017)
Representative of Diocesan Board Member
Mrs Jayne Luckett Principal
Rev Adrian Leahy Diocesan Board Diocesan Board (appointed 25/10/18)
Rev Adrian Evans St John's Incumbent
Rev Ben Cook  Diocesan Board
TRUSTEES  
Mrs Chris Rose  PCC (reappointed 3/9/18)
Mr Michael O'Hara Deanery Synod (appointed 26/10/2017)
Mr Nicolas Snowdon Deanery Synod (appointed 10/07/2019)
Mr Andrew Hewston  Deanery Synod (appointed 18/05/2017)
Mrs Helen Patel Diocesan Board (appointed 4/12/14)
Mrs Helen Williams Diocesan Board (appointed 4/9/2017)
Mrs Ruth Boon Diocesan Board (appointed 18/06/2018)
Mr Lee Causer Parent (appointed 1/12/17)
Mrs Nikki Allison Staff (appointed 29/9/2017)
Mrs Emily Hickling Staff (appointed 26/1/15)
Miss Helen Kent Staff (appointed 18/10/2018)
Mrs Rowena Armstrong Parent (elected 20/11/2018)
Mr Matthew Mason Parent (elected 20/11/2018)
Mrs Carole Cleaver Clerk

Sub Committees

Finance and Operations

Mrs Helen Patel (Chair)

Mr Lee Causer

Mrs Nikki Allison

Mrs Jayne Luckett

Mrs Jo Bradbury

Mr Nicolas Snowdon

Mrs Ruth Boon 

Mr Matthew Mason

Mr Andrew Hewston

Rev Adrian Evans

Standards

Mrs Jayne Luckett

Mrs Chris Rose

Mrs Joanne Bradbury (Chair)

Mrs Helen Williams

Mr Andrew Hewston

Mr Mike O'Hara

Mrs Emily Hickling

Miss Helen Kent

Mrs Rowena Armstrong

Rev Ben Cook

Admissions

Mrs Jayne Luckett

Mr Mike O'Hara (Chair)

Mr Andrew Hewston

Rev Adrian Evans

Mrs Nikki Allison

Mrs Emily Hickling

Mrs Helen Williams

Pay

Mrs Joanne Bradbury (Chair)

Mrs Rowena Armstrong

Mr Andrew Hewston

Mrs Jayne Luckett